Upravit stránku

 Co je projekt „Formule 1 ve školách“?

Je to celosvětová vzdělávací soutěž určená týmům studentů středních škol ve věku 15 - 19let. Každý tým je tvořen 3 – 6 členy a každý člen v týmu má svoji pevně stanovenou funkci za kterou zodpovídá.

O co v projektu jde?

Týmy mají za úkol navrhnou, zkonstruovat, analyzovat, vyrobit, testovat a závodit s modelem formule 1. Model je z balzového dřeva a je cca 30 cm dlouhý. Je třeba, aby tým pečlivě sledoval nejnovější trendy v opravdové formule 1, aby se model designu F1 co nejvíce přiblížil.

Proč tento projekt vznikl?

Hlavním důvodem bylo aby se studenti zapojení zdokonalili v práci s CAD/CAM systémy, aby se naučili analyzovat konstrukci pomocí virtuální analýzy, frézovat podle NC kódu. Dále aby se naučili grafice, designu, fyzice, marketingu, vyzkouší si práci v týmu a hlavně své znalosti a dovednosti mohli předvést v praxi a porovnat je s týmy z ostatních 30 zemí světa, které jsou do projetku zapojeny.

Historie projektu?

Projekt Vznikl v Anglii v roce 1999 a postupně se do něj začali zapojovat další země. V roce 2005 projekt zastřešil sám Bernie Ecclestone, dal projektu obchodní značku F1 a věnoval trofej pro světového šampiona. Dnes je do projektu zapojeno 30 zemí světa, celkem 9 000 000 studentů.

Kolikátý ročník probíhá v České republice?

Společnost BPA sport marketing a.s. je jediným majitelem licence pro ČR a SR, kterou zakoupila v lednu roku 2008. 1.9.2008 odstartovala registrace do prvního ročník této soutěže v České republice, kterého se účastnilo celkem 28 týmů.
1.5.2009 začala registrace do druhého ročníku, sezóny 2009 / 2010.

Jak se lze do projektu přihlásit?

Registrace týmů probíhá na internetových stránkách (zde) až do konce listopadu. Po zaregistrování obdrží tým „Startovací kazetu“, která obsahuje materiál na výrobu 4 modelů, dále má tým přístup do části stránek pro registrované, kde nalezne vše potřebné pro zkonstruování modelu včetně video ukázek.

Jaký je systém soutěže?

Prvním krokem je tedy zaregistrování se do soutěže, dále je třeba projít všemi fázemi (návrh, konstrukce, analýza testování). Jednotlivá kola soutěže budou vyhlášena po ukončení registrace na základě počtu týmů, které se budou soutěže v druhém ročníku účastnit. Celkový vítěz sezony 2009 /2010 bude reprazentovat Českou republiku na Světovém šampionátu, který se bude konat v některé ze  zapojených zemí.

Kolik bude každý tým stát zapojení se do projektu?

Projekt je neziskový, takže zapojení se do soutěže studenty nic nestojí. Materiál na výrobu obdrží studenti od organizátora soutěže, oni sami si musí platit pouze cesty do testovacích center a na jednotlivé závody (ne na světový šampionát). Každopádně soutěž umožňuje zajistit si sponzory i na tyto malé výdaje. Součástí hodnocení na závodech je i marketingová prezentace týmu, peníze od sponzorů se tedy dají využít i na týmové oblečení, letáky, reklamní předměty nabo třeba hostesky. V tomto směru záleží na kreativitě každého týmu.

Co všechno se v soutěži hodnotí a o co vlastně se soutěží?

Samotná soutěž není jen o rychlosti modelu, ale hodnotí se především kvalita konstrukce a výroby, design, marketingová identita týmu, spolupráce jednotlivých členů mezi sebou. Každý tým předkládá kompletní konstrukční dokumentaci, kde je zaznamenán prvotní nákres modelu, postup při konstrukci, výrobě, testování, prostě vše.

O jaké ceny týmy soutěží?

Jsou to především zajiímavé věcné a zážitkové ceny jak ze světa motorsportu, tak z oblasti nejmodernějších technologií jako jsou třeba workshopy na 3D tiskárně. Vítěze světového šampionátu čeká trofej Bernieho Ecclestonea a stypendium na Londýnské univerzitě, obor: Automobilový inženýr.