Upravit stránku

Jaguar Land Rover 4x4 in Schools Technology Challenge

10.02.2015f1veskolach.cz
V úterý 3. února se v anglickém Exeteru konalo regionální kolo soutěže Jaguar Land Rover 4x4 in Schools. V sále exeterské univerzity vyhrál tým ExIst, který bude 27. března bojovat v anglickém finále o postup na první světový šampionát této soutěže. Česká republika bude mít na této akci snad také zastoupení.

Soutěž 4x4 Land rover byla založena před devíti lety v Anglii a je do ní zapojeno celkem 13 zemí z celého světa. Začátkem února se rodina 4x4 Land rover rozrostla o dalšího člena, Českou republiku.

Novinka 4x4 Land rover je založena na podobných principech jako soutěž Formule 1 ve školách. Už z názvu je ale jasné, že se jedná o konstrukci jiného typu auta, vůz pak není poháněný CO2 náplní, je na elektrické ovládání. Nejezdí na rovné dráze a konstrukce vozu musí odpovídat konstrukci čtyřkolky, tedy vozu schopného projet terénem. Dráha simulující reálný terén je navržena přímo inženýry společnosti Jaguar Land Rover, skládá se ze čtyř profilových částí a každou částí musí projet jiný člen týmu.

Týmy jsou složeny ze studentů ve věku 11 – 19 let. Soutěž tedy propojuje nadšení žáků základních škol učit se něco nového a zájem studentů středních škol předávat své znalosti mladším. Každý tým musí svoji práci obhájit při ústní prezentaci před odbornou porotou, připravit konstrukční dokumentaci a zajisti sponzory pro týmový marketing. S přípravou týmů na jednotlivá kola závodů pomáhá mentor z řad inženýrů společnosti Land rover. S týmy komunikuje prostřednictvím e-mailu nebo skype konferencí.

Soutěží se v regionálních kolech, národním finále a následném světovém šampionátu. První světový šampionát této soutěže se uskuteční v červnu 2015 v anglickém městě Coventry na náklady pořadatele šampionátu, tedy společnosti Jaguar Land Rover.

Ročník 2015 je pro Českou republiku testovací. Organizátor soutěže v ČR, společnost 3E Praha Engineering, právě sestavuje tým v kooperaci s partnerskými školami. Tento tým pak bude představen na celostátním finále soutěže Formule 1 ve školách. Historicky první ročník v ČR pak odstartuje v září 2015.

1
2